Новини

Хирурзи откриха обезпокоителни последствия от самолечението при COVID | ИСУЛ

Новини

16.02.2022

Хирурзи откриха обезпокоителни последствия от самолечението при COVID

Д-р Николай Колев е един от най-опитните специалисти в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Професионалният му път е свързан с клиниката още от студентската скамейка. В 5 и 6 курс работи там на доброволни начала. През 2004 г. е назначен на редовно място и така – до днес - вече 18 години е част от екипа на най-голямата клиника по гастроентерология в страната, тази в ИСУЛ. През 2014 г. придобива специалност по гастроентерология. Професионалните му интереси са свързани с възпалителните чревни заболявания (Болест на Крон и Улцерозен колит); Онкологични заболявания на гастроинтестиналния тракт; диагностични методики за изследване на тънкото черво; патологични състояния, свързани с остро и хронично кървене от гастроинтестиналния тракт. Той беше гост в предаването „Пулс“ на телевизия Нова Нюз, където разказа за тревожната тенденция, която наблюдават в Клиниката по гастроентерологията от началото на пандемията от коронавирус – зачестило, тежко кървене от гастроинтестиналния тракт. Д-р Колев обясни и с какви най-съвременни методи за диагностика и определяне на локализацията на кървенето разполага клиниката, за да може бързо да се справи с този проблем.


Водеща: Какви усложнения, в следствие на коронавируса, наблюдавате в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, д-р Колев?
Д-р Колев: Наблюдаваме 2 вида усложнения, които са по-скоро в следствие на лечението от коронавирус.

Едно от тях, което се появи още в началото на пандемията, продължаваме да го виждаме и до днес и ще продължаваме да го виждаме, е псевдомембранозният колит – много тежко, животозастрашаващо състояние. Представлява прекомерно развитие на един тип бактерия в дебелото черво, която нормално се намира там и по принцип не дава никакви усложнения при здрави хора. При масовото използване на антибиотици покрай COVID-19, покрай честото смесване на няколко антибиотика, може да се развие псевдомембранозен колит, който е много тежко състояние. 

Водеща: Какви са симптомите?

Д-р Колев: Много тежка диария, почти винаги придружена с кръв, и много рязко влошаване на общото състояние. Предните години виждахме единични случаи на това заболяване за дълъг период. Имало е години, в които не сме имали нито един такъв пациент. В последно време е масово и проблемът идва точно от там: безразборното пиене на антибиотици. Имаме пациенти, които за 2 седмици са приемали 3-4 антибиотика. 

Водеща: Освен пиенето на антибиотици, пациентите обичат да се предпазват от тромбози…

Д-р Колев: Другият проблем, който виждаме като усложнение от терапията на COVID-19, е много зачестилите случаи на остро кървете от гастроинтестиналния тракт. Още с първия пик на пандемията тези случаи зачестиха много, което е опасно за голяма част от живота на пациентите, които изявяват остро кървене. Причините са многофакторни. Трудно можем да обвиним само приема на определен тип медикаменти, но със сигурност голяма значение има приемът на аспирин или други противовъзпалителни, които се смесват в най-различни комбинации. Факт е, че много често българският пациент не си дава сметка какви лекарства приема. Редовно се случва някой да взема аспирин като профилактика за някое сърдечно-съдово заболяване. По време на ковид инфекция му се назначава, съвсем правилно, аспирин под друго търговско наименование и той не си дава сметка, че пие един и същи медикамент в двойна, в тройна доза.

Водеща: Как може да се предпази стомашната лигавица, ако се налага за дълъг период да се пие аспирин?
Д-р Колев: Факт е, че на повечето пациенти им се налага и ще им се налага. Приемът на медикаменти, които потискат киселинността в стомаха определено има протективен ефект и виждаме, че в последните месеци има тенденция, заедно с кръворазреждащите лекарства на пациентите да им се назначават и медикаменти, които предпазват стомаха. Друго нещо, което хората трябва да имат предвид, е, че когато се пият повечко медикаменти, особено нестероидните противовъзпалителни, особено аспирин, е хубаво да се приемат на пълен стомах, така се усвояват по-лесно.
Ако се появи остро кървене от стомаха, пациентите не бива да стоят вкъщи и да мислят, че могат да направят нещо сами. Трябва веднага да отидат в най-близката болница.


Водеща: Дали повече към остро кървене са предразположени хората с язва или всички, които приемат прекомерно лекарства, са еднакво застрашени?
Д-р Колев: Пациентите, които предварително имат язва са по-рискови. На много от тях се налага по други причини за дълго време да приемат нестероидни противовъзпалителни средства. При заразяване с коронавирус на тези пациенти, самата ковид инфекция е тежко състояние, което влошава общото състояние и повишава риска от кървене, ако се наложи да пият аспирин или антикоагуланти, тогава рискът от кървене рязко скача.

Водеща: А ако няма остро кървене, за което всеки би се ориентирал, а има едно по-латентно кървене от стомаха, как пациентът да разбере, че има такъв проблем? Някакви маркери има ли?
Д-р Колев: Чисто клинично това няма как да се установи. Кръвните изследвания обаче могат да ни насочат. Обикновено моментът, в който разбираме, че при даден пациент може да има окултно кървене, е като се направят лабораторни изследвания, види се спадане в стойностите на хемоглобина, което почти винаги е свързано и със занижени стойности на серумното желязо. Това вече е червена лампичка, че при този пациент най-вероятно има някъде окултно кървене. Това, което самите хора могат да почувстват като оплаквания, е една обща слабост, по-лесна уморяемост, намаляване на физическия капацитет – те не могат с такава лекота да си вършат ежедневните задължения.

Водеща: Тогава идвате вие, гастроентеролозите. Какви изследвания се провеждат във вашата специалност, за да се открие даден проблем?
Д-р Колев: Изследванията са много, основни са различните ендоскопски методики, с които търсим и причината за кървене, и източника, т.е. локализацията. През цялото време си говорим за кървене и някак си априори приемаме, че е от стомаха. Истината е, че може да кърви целият гастроинтестинален тракт, не само стомаха. Всички усложнения, които споменахме, могат да се случат и в тънкото, и в дебелото черво.

Водеща: За гастроскопия всички са чували, но тогава, когато се касае за проблем в тънкото черво, как ще стигнете до там да го огледате?
Д-р Колев: Там е вече трудната ситуация, защото, макар тънкото черво да е рядък източник на кървене, в сравнение със стомаха и дебелото черво, има такива случаи и ние трябва да ги открием. Със стандартните методики, с гастроскопия, с колоноскопия, няма как да огледаме тънкото черво. За наша радост ние сме един от центровете, които от години поддържаме ендоскопската методика ентероскопия, която дава възможност да огледаме тънкото черво. Това е единствената методика в света, която позволява визуализация на тънкото черво, на лигавицата на тънкото черво, на промените, които се случват там. Тази методика вече се утвърждава като златен стандарт. Ние разполагаме с последната генерация ентероскопия, т.нар. спирална или моторна ентероскопия. Много сме горди, че разполагаме с тази техника, защото истината е, че центровете в Европа, в които я има, все още са малко.

Водеща: Възможно ли е това изследване да се случи по желание на пациента, или са необходими специални медицински показания?
Д-р Колев: Нужни са тесни медицински показания. Това изследване е много високоспециализирано и никога не е първи метод на избор. Задължително пациентът се изследва първо с другите образни методики, преценява се общото състояние, защото изследването е инвазивно, и, макар и рядко, все пак крие някои рискове. А и трябва да сме сигурни, че като тръгнем към ентероскопия наистина имаме показания за нея, а не да правим едно инвазивно и много скъпо изследване, при положение, че патологията не е там.

Водеща: Кой трябва да насочи пациента за това изследване?
Д-р Колев: Лично според мен е най-добре това да бъде специалист гастроентеролог. Би трябвало такъв пациент да е минал през колега гастроентеролог, да са направени базови гастроентерологични изследвания, да е огледан горния гастроинтестинален тракт, проведена е колоноскопия, изключени са тези органи като източник на кървене, за да стигнем вече до тънкото черво и да бъде рефериран за провеждане на ентероскопия.

Водещ: Какви други гастроентерологични проблеми може да реши този, високоспециализиран, метод?
Д-р Колев: Истината е, че ентероскопията не беше въведен като метод за търсене на кървене от тънкото черво. Неговите най-ранни индикации бяха за проследяване на възпалителни чревни заболявания, полипозни синдроми, за да търсим при тях дали има тънкочревно засягане, колко е разпространено. В последните години индикациите се разширяват, защото методиката става по-достъпна, по-високотехнологична. Вече имаме показания като търсене на вторични лезии при злокачествено заболяване от друг орган.

Водеща: На финала сме – дайте на пациентите 2-3 съвета за добро чревно здраве, на фона на това, че сме в ковид пандемия?
Д-р Колев: Със сигурност българинът трябва да обърне внимание на това какво яде. Ние сме една от нациите с най-нездравословно хранене. Вярно, че стресът води до това да ядем каквото и където намерим, но здравословното хранене е много важно. Трябва много да внимаваме с лекарствата, които приемаме, особено нестероидните противовъзпалителни средства – трябва да внимаваме в какви дози ги взимаме, за какъв период, като цяло – по-полекичка с тях. И на шега да завършим разговора като се обърнем към българина и му кажем, че ракията и мастиката не лекуват кървене, не лекуват вируса, не лекуват и другите заболявания. Нека се има предвид.

Цялото интервю с д-р Колев можете да видите във ВИДЕОТО>>.

Източник: ТВ Нова Нюз

При данни за кървене от стомаха или ако усетите някой от изброените симптоми, свържете се веднага с Клиниката по гастроентерология!

Регистратура: тел. 02 9432305
Дежурен лекар: 0879 97 74 70