Новини

Проблемът е не какво ядем, а колко | ИСУЛ

Новини

25.11.2021

Проблемът е не какво ядем, а колко

Месечно не бива да се отслабва с повече от 4-5 килограма, и то с балансиран режим

 

Доцент Даниела ПОПОВА, ръководител на клиника по ендокринни и метаболитни заболявания и диететика в УМБАЛ „Царица Йоана” - ИСУЛ. Член на ръководството на Българското дружество по хранене

Доцент Попова завършва Медицинския университет в София през 1977 година. След това специализира вътрешни болести, ендокринология и болести на обмяната, хранене и диететика. Има дългогодишна клинична, експертна, лечебно-диагностична и преподавателска дейност в областта на клиничната диететика и метаболитни заболявания. Автор е на учебна програма по диетология.

- Доцент Попова, какво смятате за актуалния тези дни данък „вредни храни”?


- Това е интересна съвременна позиция. Ние смятаме, че е по-добре да се поощряват производителите на здравословни храни. По-трудно е да се категоризират тези вредни храни като вредни. Всяка храна има хранителни качества и хранително значение. Често пъти количеството е вредно, а не самата храна. Разбира се, ако тя се приготвя по неправилен начин и не бъдат спазени изискванията на рецептите, ще има нездравословни ефекти.

- Какви основни диетични грешки прави българинът?


- Грешките в храненето продължават да са актуални. Макар че ние не спираме да говорим за тях. Има неправилен режим на хранене, закуската се пропуска, особено сред активно работещите. За съжалението това се допуска и при учениците. И студентите. Това е лош старт за деня. Обядът също не се конструира правилно. Често липсват супата и салатата. Бързото хапване накрак - на сандвичи от вериги за бързо хранене, съвсем не е здравословен избор и не бива да бъде ежедневие. Ядем обилно вечер с високоенергични храни, а често и с добавка от алкохол. Все пак да допълня, че хората, които се опитват да бъдат здрави, се вслушват в нашите съвети.

Към проблема с високо наднормено тегло и риска от диабет се добавя още един проблем. Оказа се, че в активната възраст, и то главно сред жените между 19 и 30 години, се установяват около 13 процента с поднормено тегло. Те стават жертва на алтернативни диети и дисбалансирано хранене. И този проблем не опира само до анорексиите, за които знаят всички. Преди да се стигне до тези тежки картини на хранителни разстройства, има немалка група от хора, които са в гранични състояния. Обръщам специално внимание на този факт.

- Кога се минава тази граница?


- Анорексия, булимия и орторексия са трите най-чести нарушения. За булимия и анорексия се знае доста. Орторексия е, когато човек се съсредоточава в това да яде определени храни, да няма "Е"-та, от които хората се плашат повече, отколкото трябва. Защото това са необходимите екологични добавки, които си имат своята препоръчителна доза. Ако производителите ги спазват, няма никаква опасност за здравето. Така че и това не бива да бъде подчиненост на съзнанието. Границата между здравословните диети и поднорменото тегло е много тънка. Често хората, най-често жени, уплашени от факта, че са с наднормено тегло, стават жертва на диети и стигат до крайност. Затова ние казваме, че човек, който смята, че има проблем с теглото, трябва да посети специалист. Но наистина образован.  Не е редно кабинети по диетология  да се водят от хора, които не са лекари или нямат съответната специалност.

- Защо често става така, че едни хора пазят диети и не могат да отслабнат, и обратно?


- Това е вечен въпрос. Трябва да се знае, че диетичните въздействия и обмянята са доста сложни. Хранителните фактори оказват ефекти, но обмяната също е много индивидуална. Със сигурност вече знаем, че около 30 процента от влиянието на храните, което могат да окажат върху обмяната, са генетично обусловени. Начинът на живот също има значение. При хроничен стрес настъпват метаболитни промени. Погрешно е да се гладува. Гладуването не води до отслабване. То поддържа стрес в организма, при който той си пази калориите и спира мобилизирането на мазнини. Не е случаен йо-йо ефектът. Затова, ако се наложи намаляване на храната, това трябва да стане бавно и по възможно най-подходящия за човека начин. Държим на препоръката наднорменото тегло да бъде намалено с 5-10 процента. И това да стане в умерен темп. На месец редукцията не бива да бъде 4, максимум 5 килограма. И не само с подходящ хранителен режим, но и с физическа активност, намаляване на стреса и достатъчен сън - той е много е важен!

- Как бихте коментирали залитането по едностранчивите диети?


- За съжаление интернет пространството не е редактирана област. Свидетел съм как много пациенти идват с въпроси, прочетени точно там. От тях разбирам колко грешни заключения се поднасят. Съществува джунгла от диети - властващата преди време на Дюкан, вегетарианската, която е с върхове и спадове, 90-дневната, разделното хранене, Зоната, 10-дневна и още много. Основният принцип, който трябва да се спазва, е диетата да бъде с 500-600 килокалории по-ниска енергийно спрямо досегашното хранене.  Това трябва да се постигне с балансиран режим, включване на две междинни закуски между основните хранения, повече фибри, храни с ниска енергийна плътност, по-малко захари и мазнини. Не може да се приемат храни само от една група или само с един продукт.


=През зимата=


С наличието на свежи плодове и зеленчуци през цялата година се отдалечаваме от идеята за сезонност. В момента се радваме на свежите плодове на есента - круши, грозде, ябълки и доста други. От тях идва една богата гама от естествени антиоксиданти и важни микронутриенти, с които да си направим естествена профилактика на тези заболявания. Затова препоръката е да ядем поне 400-500 грама плодове и зеленчуци 4-5 пъти на ден. При хората с по-сериозни проблеми това количество се увеличава. Не трябва да се забравя, че е необходима превенция на сърдечносъдовите и метаболитните заболявания, които се увеличават застрашително в  днешно време.