Новини

Доц. д-р Тодор Попов, д.м.: Възстановяваме отстранен език или фаринкс с присадка | ИСУЛ

Новини

02.01.2024

Доц. д-р Тодор Попов, д.м.: Възстановяваме отстранен език или фаринкс с присадка

- Доц. Попов, кои предизвикателства и проблеми решава днес съвременната онкохирургия при пациенти с големи тумори в областта на главата и шията?

 - Туморите на главата и шията са особено чувствителна патология за пациентите, тъй като са директно свързани с две основни човешки жизнени функции - дишането и храненето. Тяхното лечение съответно, изисква ясно разбиране и оценка на всеки индивидуален случай, а най-голямото предизвикателство за мен като онкохирург е да намеря начин да запазя максимално функционалността, без обаче за секунда да правя компромис с радикал-ността на интервенцията. Всеки случай е отделен и зависи от локализацията и вида на тумора - при едни пациенти добрият онкохирург може да „конструира" индивидуална оперативна интервенция, с която да запази определена функция, докато в други случаи трябва да бъде категоричен и ясно да обясни на пациента, че шансът му за живот изисква пожертва-нето й. Разграничаването и индивидуалният подход всъщност, е проявление на изкуството на медицината -ars medica. 

- Къде най-често се развиват такива големи тумори? Какви са причините, според вас?

- Огромни въпроси. Локализацията на злокачествените заболявания на главата и шията е изключително разнообразна - включва устната кухина и езика, околоносните кухини (синусите), носоглътката, гълтача и гръкляна (ларинкса), както и слюнчените жлези - паротидни и подчелюстните жлези. Най-честите злокачествени заболявания са тези на езика, ларинкса и гълтача (фаринкса) и те са тясно свързани с консумацията на алкохол и цигари. Последните десетина години ясно се вижда и силното нарастване на туморите, ПРИЧИНЕНИ ОТ ЧОВЕШКИЯ ПАПИЛоМА ВИРУС това са по-млади пациенти, при които понякога първата проява е подутина на шията, т.е. метастаза в лимфните възли на шията, а първичният тумор остава клинично тих. Каква е причината да имаме голям брой напреднали карциноми? Първо, за да сме обективни, към днешна дата при нас идват все повече ранни карциноми и докато само до преди 15 години около 80% от туморите бяха в напреднал стадий, към днешна дата се усеща сериозна промяна в процентите и все повече болни в България биват диагностицирани с ранни карциноми в тази област. А това позволява щадящи оперативни интервенции, като трансоралната лазерна хирургия. Понякога обаче, дали от човешко безхаберие, дали поради характера на тумора, пациентът идва с една голяма туморна формация и ние трябва да търсим по-тежки хирургични варианти на лечение.

 - УНГ клиниката на ИСУЛ въвежда рутинно всички видове реконструкции при лечението на тези заболявания с помощта на съвременни технологии. Последната иновация е реконструкцията на големи дефекти в областта на главата и шията с помощта на свободни присадки. Разкажете ни повече за този метод: как се провежда на практика, какво прави прилагането му толкова сложно?

- Реконструирането със свободна присадка е метод, при който се взема тъкан от друго място на тялото заедно с хранещите го съдове и тази присадка се използва за реконструиране на езика, гълтача (фаринкса) или хранопровода. Този вид присадки позволяват изключителна гъвкавост и адаптивност в реконструирането на органите, т.е. да се пресъздаде по най-близък начин отстранената част от съответния орган. Най-голямото предизвикателство е анастомозата, т.е. свързването, между хранещите съдове и съдовете на шията. Това се осъществява чрез изключително фин микросъдов шев под микроскоп между съдове, чийто диаметър често е под 1 мм. Това, което смятам за много важно и е истински пробив, че тази изключително сложна процедура се извършва изцяло от нашия екип в клиниката и успяхме да я вкараме рутинно в практиката ни. Една ТАКАВА ОПЕРАЦИЯ ПРОДЪЛЖАВА МЕЖДУ 9-10 ЧАСА, изисква 4-5 различни инструментални маси, работи се успоредно на различните локализации в тялото и изисква високоспециализиран инструментариум за микросъдова хирургия. Това е много, много тежък труд за лекари, сестри и санитари.

- Какво е полезно да знаем като пациенти за туморите на главата и шията? Кои симптоми трябва да изострят вниманието ни?

- Хората обикновено ги плаши болката, а когато няма такава, те парадоксално не са обезпокоени. Злокачествените заболявания обаче, могат да не болят дълго време. Най-страшните неща са свързани с наглед безобидни проявления - по-дълготрайна безболкова промяна в гласа, затруднено преглъщане от няколко месеца, кръвохрак, подутина на шията. За съжаление, има локализации, които са поначало клинично тихи и проявата им става при достигане на по-големи размери на растеж.

- Каква е причината за развитието им? Имат ли генетична предпоставка?

- Винаги има генетична предиспозиция, но ясно трябва да се каже - пушене и прекомерно пиене значимо повишават шанса за карцином на главата и шията. И друго важно неща - ваксинирайте децата си срещу човешки папилома вирус, това може да спаси живота им след време.

- Ако туморът се открие рано, с какви „оръжия" може да го преборите успешно? Възможно ли е да се постигне пълно излекуване?

- Ранният карцином има огромен шанс за пълно излекуване и то не на цената на инвалидизация. Най-подходящата методология, която ние от години използваме, е ТРАНСОРАЛНАТА ЛАЗЕРНА ХИРУРГИЯ ПОД МИКРОСКОП Затова и хората трябва да са критични към своите усещания, да не си заравят главата в пясъка, защото нещата после стават много по-сложни. Платон казва „има реалност и има при-видност", а всеки от нас има един вътрешен глас, който ни шепне кое е реалността. Призивът ми е хората да не заглушават този свой тих, шепнещ глас, парализирани от страха.

- Доколко адекватно НЗОК покрива провеждането на този вид сложни оперативни дейности, като реконструкциите при пациенти с големи тумори? Кои проблеми остават нерешени и до днес?

- Ние сме свидетели ежедневно как здравеопазването е на колене пред политически еднодневни самоволия - болниците са в позиция партер. Професионализмът е изтласкан далеч в ъгъла, без да има съществено значение за някого. Само понякога е използван като смокинов лист, зад който неумело тече непрестанната битка за милиардите. Жертва са и лекари, и пациенти. Кой се интересува, според вас, че някъде се прави топ хирургия - елате да видите инфраструктурата, елате да видите стаите, където преминават сигурно 2/3 от онкологията на глава и шия в страната. Това е много дълъг разговор.

- Онкохирургията на глава и шия е тежка оперативна сфера. Вие сте един от малкото УНГ специалисти в България, които я практикуват. Посочвате, че този вид хирургия е многолично емоционална, защо?

- Когато те изненада в отделението пациентка, която си оперирал преди 7 години и тя застане пред теб и ти каже през сълзи: „Благодаря ви... Днес доживях да видя внуче!". Когато във фейсбук видиш снимката на голям щастлив ученик, който си оперирал от рабдомиосарком и това за него е само изчезващ мъглив спомен вече. И в същия момент се присещаш и за онова друго дете, което обаче е рецидивирало и не си успял да спасиш. А и то беше много силно. Как да не е лично, как да не емоционално?

*** Визитка

Доц. д-р Тодор Попов, д.м., е сред най-опитните български хирурзи в сферата на ушно-носно-гърлените заболявания и хирургията на глава и шия. Част от екипа е на най-голямата клиника по ушно-носно-гърлени болести УМБАЛ„Царица Йоанна" - ИСУЛ и доцент към Катедрата по УНГ болести и хирургия на глава и шия на МУ - София. Има специализации в едни от най-добрите болници в Европа, сред които болница „Сан Марко" - Италия, Университетска болница „Шаритй" Германия, университетска болница „Санта Крю и Сант Пау" - Испания, университетска болница „Сан Мартино" - Италия, и др.

 

Източник: Милена ВАСИЛЕВА - в. Доктор