Новини

Наши медици атакуват голямата наука | ИСУЛ

Новини

29.12.2023

Наши медици атакуват голямата наука

Д-р Йордан Спирдонов от ИСУЛ представи свои изобретения в Кеймбридж, шестима лекари взеха европейска диплома по кардиология. Постиженията им са базирани на реални клинични случаи

 

В края на 2023 г. българските медици имат няколко повода за гордост. Д-р Йордан Спирдонов от Центъра за комплексно лечение на рака на гърдата към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ беше единственият българин, който взе участие в The 4th International Conference on Medical Imaging and Computer-Aided Diagnosis (MICAD2023) в Кеймбридж, Англия. Събитието, посветено на образната и компютър-навигираната диагностика, е едно от най-престижните и събира специалисти от цял свят. Форматът му е хибриден – онлайн сесии и презентации на живо. Д-р Спирдонов изнесе на живо две презентации на 10 декември, а предишния ден се включи и в онлайн сесиите.

 

В първата презентация специалистът представи изобретената от него подложка, която улеснява диагностиката при жени с рак на гърдата, за които има противопоказания за използване на ЯМР (златен стандарт в тази област). Благодарение на специално проектираната от известния образен диагностик подложка, вместо на ЯМР, изследването може да бъде направено на скенер, като се запазва напълно точността на получения резултат. Това е особено важно при определяне местоположението на лезията, размера и връзката с околните тъкани.

 

Втората презентация на д-р Спирдонов отново беше свързана с негово изобретение. Става въпрос за иновативен метод за вземане на тънкоиглена аспирационна биопсия под ехографски контрол, която също е част от процеса по уточняване и стадиране на карцинома на гърдата. Целта е с вземането на една проба да се получи по-голямо количество биопсичен материал, което пък от своя страна би подпомогнало диагностиката. Методът е тестван в продължение на 6 години в Центъра за комплексно лечение на рак на гърдата в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и е показал отлични резултати.

 

По-рано през годината шестима български кардиолози преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ). Той се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC) от 2018 г. България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г., преди това е била със статут на наблюдател. Изпитът обхваща различни области от кардиологията и се базира на клинични случаи. Провежда се онлайн в рамките на 3 часа.

 

Шестимата отличници са: д-р Ния Милева от СБАЛК „Медика Кор“ – Русе, д-р Себастиан Ранчев от УМБАЛ “Александровска”, д-р Стоян Стефанов от Националната кардиологична болница, д-р Слави Яков, д-р Николай Поройлиев и д-р Кирил Джоманов от УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ“.


 

 

Снимка: д-р Слави Яков, д-р Николай Поройлиев и д-р Кирил Джоманов

 

Председателят на Дружеството на кардиолозите в България доц. Васил Трайков обяви на специална церемония през октомври, че големият успех на нашите кардиолози е безспорен, като допълни: „За да се реализира този успех за българската кардиология, трябва на първо място да благодарим на тримата ментори на процеса – проф. Асен Гудев, проф. Кирил Карамфилов и проф. Николай Рунев“. Проф. Гудев, бивш председател на ДКБ, подчерта, че справяйки се с този изключително труден изпит, кардиолозите са поставили България на картата на Европа.

 

Наградата за усилията на шестимата лекари е, че ДКБ ще поеме участието на всеки един от тях на международен конгрес по кардиология. Те са включени и в програмата за следващото зимно училище и на експертната среща по кардиология, за да споделят опит с колегите си и така да им помогнат да се подготвят за успешно полагане на европейския изпит по кардиология.


Източник: Труд.news