Новини

Пациентите за проф. Кинов: Този човек има вълшебни ръце! | ИСУЛ

Новини

17.10.2023

Пациентите за проф. Кинов: Този човек има вълшебни ръце!

Проф. Пламен Кинов: Грешки при смяна на стави водят до драматични последствия за пациентите

Пациенти и водещ ортопед-травматолог в България са гости в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата за най-сложните операции в ортопедията 

Грешки при ортопедичните операции и защо са благодарни пациентите в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София са темите в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата".


Кога се налага спешно ревизионно протезиране?


УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ е водещ център за ревизионно протезиране в страната и в чужбина.

150 повторни операции годишно, заради усложнения в следоперативния период, се извършват в болница ИСУЛ.

Усложнения, рискове и следоперативни проблеми при ендопротезиране.


Защо в ранния постоперативен период трябва да се приемат лекарства за тромбопрофилактика?

За пълна реимбурсация на медицинските изделия при тежки ортопедични операции и мотоциклетен травматизъм.

Ортопедичната фондация за изследвания и обучение – ОРФИО обучава пациентите преди и след ортопедична операция.

 

Слушайте епизода тук>>

 

Гости в този епизод са:

 

Проф. Пламен Кинов - началник  клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София 


Четирима пациенти, успешно оперирани или ревизионно протезирани в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София

 

Клиника поортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София




Снимки: Клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София


От разговора ще научите:

- Лечение на гериатричните фрактури

- Защо пациентите на Клиниката по ортопедия в ИСУЛ са доволни от ендопротезирането и кога срещат усложнения

- Как екипът на проф. Кинов успява да оперира успешно млад мъж с тромбофилия, няколко инфаркта и инсулта и с тежко увреждане на тазобедрените стави вследствие на Covid 19

- Какви са целите на Ортопедичната фондация за изследвания и обучение – ОРФИО

- Най-честите грешки в ортопедията, които водят пациентите до повторна операция

- Каква подготовка се изисква в случаите на ревизионно протезиране

- Защо понякога смяната на стави не води до облекчение на пациента

- Какво е заплащането на ортопедичните операции по НЗОК

- Ортопедите настояват за пълна реимбурсация на медицинските изделия в ортопедията

- Миниинвазивно протезиране - защо е по-щадящо за пациента и кога може да се приложи

- Успешното ендопротезиране връща пациента на работа и в социалния живот

- Къде са най-благодарните пациенти след оротопедична операция

- За липсата на медицински сестри и в ортопедията

 

 


Снимка: Клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София


"Проф. Кинов е този, който прави вълшебни операции и спасява от болката много хора, в това число и мен. Дойдох в ИСУЛ единствено и само заради него, тук смених тазобедрена става в много тежко състояние. Мога да кажа, че проф. Кинов може да ни представя на европейско ниво по отношение на ендопротезирането, каза за подкаста на БНР "В центъра на системата" 50 годишен мъж с двустранна коксартроза, който още от първия ден след операцията прави разходки в коридора. 

Две от оперираните жени в клиниката през сълзи споделиха, че хората не трябва да се страхуват, операциите при проф. Кинов са на световно ниво. 

При повторната смяна на коленната става в отделението на проф. Кинов, заради грешка при поставянето на импланта в друго лечебно заведение от провинцията, пациентка заяви, че при работата на конвейер стават много лекарски грешки.

"Когато в един постоперативен период се появи проблем, мисля, че трябва да има и морал и да се признае каква е лекарската грешка, сподели още за БНР пациентката, на която се налага спешно ревизионно протезиране.


 


Снимка: Проф. Пламен Кинов


"Между 50 до 70 на сто от нашите пациенти имат тромбоза, а според по-старите проучвания един от 10 такива пациенти умира от емболия при ендопротезиране, а ние сега успяхме да спасим такъв пациент при уникална операция


Той ни беше изпратен от колегите от Сливен, с 6 дълбоки тромбози, с тромбофилия, с няколко инфаркта и инсулта, с тежко дегенеративно заболяване на ставите вследствие на Covid 19 ние успяхме благодарение на нашата Клиника по кардиология, начело с началника й проф. Асен Гудев, да го оперираме щастливо и той вече 6 месеца живее пълноценно, разказа за подкаста на БНР "В центъра на системата" проф. Пламен Кинов - началник  клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София.


"Ние сме референтен център за ортопедични операции и при нас като "фуния" се получава концентрация на повече случаи, при които има следоперативни усложнения поради различни причини, може дори пациентите да не съм изпълнили всички медицински изисквания. Иначе проблемите след ортопедична операция са малко, то е успешно като цяло, но който работи няма как да няма и усложнения, въпросът е те да са минимални.


30 на сто от операциите обаче при нас са ревизионни, което никак не е малко, но ние сме ревизионен център аз страната и чужбина, поясни проф. Кинов. Над 150 ревизионни операции годишно правим, но хората идват тук, защото знаят, че рисковете при нас са минимални, допълни той.


Нашата специалност е високо технологична и в 90 на сто от случаите влагаме скъпоструващи модерни импланти. Финансирането по Здравната каса драстично изостава и дори частичното такова не е е актуализирано в частта Ортопедия, като имаше съвсем леки индексации в рамките на 10 на сто. 50 на 50 е заплащането от НЗОК и от пациента, което е висок процент за хората. 


Ние настояваме за пълна реимбурсация на медицинските изделия. Защото когато става въпрос за тежки реконструкции, при напълно изядени стави, или при мотоциклетния травматизъм, когато трябва да се замести крайник, може операциите да струват десетки хиляди евро и хората търсят лечение в чужбина чрез Комисията за лечение в чужбина към НЗОК. А ние можем да ги правим тези операции, те ще са по-евтини у нас, ако се реимбурсираха, каза още проф. Кинов, изтъквайки, че ортопедията е най-изгодна икономически, защото с минимални инвестиции имаш здрав човек.


Утре ще бъде официално представена Ортопедична фондация за изследвания и обучение – ОРФИО, чиято мисия е мисия е да представи най-често срещаните заболявания на опорно-двигателната система и най-често извършваните ортопедични операции. Два са проектите на Фондацията - образователен сертификационен курс за млади лекари и проект за измерване на резултати в ортопедични лечебни заведения и въвеждане на артропластичен регистър, обхващащ целия цикъл на лечение. Проф. Кинов е председател на ОРФИО.

 


 

Проф. Пламен Кинов е Началник клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ София. Завършил МУ Плевен с отличие. Извършва активна дейност в национални и международни конференции и конгреси. Автор е над 200 научни публикации.


Специализира в областта на:

Ендопротезиране на колянна става. Ендопротезиране на тазобедрена става. Миниинвазивно ендопротезиране. Ревизионно ендопротезиране. Комплексни случаи. Съхраняващи операции. Оперативно лечение на фрактури. Предоперативно планиране на операция. Лечение на коксартроза, гонартроза, остеопороза.

От 2020 година е избран за Ръководител Катедра по ортопедия и травматология при МУ София. Председател на Софийски клон на Българско дружество по ортопедия и травматология (БОТА), Касиер на БОТА. Член на БОТА (Българска ортопедична и травматологична асоциация), СУБ (Съюз на учените в България), EFORT (Европейската Федерация на Националните Ортопедични Асоциации), AAOS (Американската асоциация на ортопедичните хирурзи), EHS (Европейската дружество по хирургия на тазобедрената става)

Носител на Световна награда Abdel Hay Mashhour на 25-ти конгрес на SICOT 2005 год. и награда на 10-ти конгрес на БОТА 2007 год.


Проф. Кинов развива активна научна дейност с над 140 научни публикации и множество участия в научни форуми у нас и в чужбина. Проф. Кинов е специализирал в Германия 2002, 2010; Австрия 2003, 2004, 2007, 2011; Италия 2012; САЩ 2013.

Има интензивна практика, като консултира пациенти от цялата страна в София, и веднъж месечно във Велико Търново и Хасково.


Основна снимка: Моника Николова


Източник:БНР