Новини

ПЪТЯТ НА ПАЦИЕНТА ПРИ РАК НА ГЪРДАТА | ИСУЛ

Новини

02.02.2025

ПЪТЯТ НА ПАЦИЕНТА ПРИ РАК НА ГЪРДАТА

Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но ранното му откриване значително увеличава шансовете за успешно лечение. Затова е важно да се познават основните симптоми, които могат да подскажат за наличие на заболяването.

1.Най-честите симптоми на рака на гърдата:

  • Бучка или удебеляване в гърдата – Най-често срещаният признак, който може да бъде открит чрез самопреглед или медицински преглед.
  • Промени във формата или размера на гърдата – Едната гърда може да изглежда подута или с необичаен контур.
  • Промени в кожата на гърдата – Зачервяване, набръчкване, лющене или вдлъбване на кожата могат да бъдат симптоми на заболяването.
  • Промени в зърното – Притегляне навътре, промяна в цвета или формата, както и лющене или зачервяване.
  • Секрет от зърното – Необичайно отделяне на течност (кръв, прозрачна или жълтеникава течност) без връзка с кърмене.
  • Подуване или бучки в областта на подмишницата – Ракът може да засегне лимфните възли, което може да доведе до подуване в тази зона.
  • 2.Диагностичен алгоритъм:

  • Планиране на преглед при мамолог, което най-често включва ехография на млечни жлези и мамография.
  • При съмнение за рак на гърда от тези изследвания се провежда биопсия, която може да бъде извършена, както от опитен мамолог, така и от хирург.
  • Назначава се и ЯМР на млечни жлези за най-точно определяне на размерите на формацията и ангажирането на лимфните възли на подмишницата.
  • След получен резултат от биопсията, показващ злокачествено заболяване, се назначава скенер на цяло тяло - компютърна томография с контраст с цел стадиране на заболяването (наличие или отсъствие на далечно разпространение на болестта, определяне на стадия).
  • 3.Онкокомисията представлява обсъждане на пациенти с карцином на млечната жлеза от мултидисциплинарен екип (екип, съставен от различни специалисти, свързани с диагностиката и лечението на рака на гърдата). След подробно разглеждане на всички налични документи се изгражда стратегия за лечението на пациента.

    4.Лечебен алгоритъм

    Лечебният алгоритъм зависи от хистологичния вариант и стадия на болестта.

    Обикновено при тумори с по-голям размер и по-агресивна хистология се стартира с химиотерапия или комбинация между химиотерапия и таргетна терапия. Предоперативната химиотерапия цели както намаляване на размера на тумора, така и намаляване на дългосрочния риск от рецидив на заболяването. След провеждане на определения брой терапии, пациентът се насочва за оперативно лечение. В зависимост от обема на операцията и стадия на болестта се взема решение за провеждането на следоперативна лъчетерапия.

    При пациенти с хормонално чувствителен рак на гърда се назначава хормонална терапия за период от 7 до 10 години.

    Подходът към всеки пациент е индивидуален и съобразен с европейските и световни препоръки за лечение на рака на гърдата.

    5.Проследяване

    Проследяването на пациенти с онкологично заболяване се осъществява под формата на диспансерни прегледи. През първите две години от датата на поставяне на диагнозата тези прегледи се извършват през 3 месеца, след което през 6 месеца до 5-тата година, а след това веднъж годишно. Включват пълни кръвни изследвания с туморен маркер, ехография на коремни органи и преглед от онколог. Периодичното проследяване с компютърна томография (КТ) се извършва по преценка на проследяващия лекар.

    Автор: Д-р Йоана Милушева
    Клиника по медицинска онкология
    УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
    ИНФОРМАЦИЯ ЗА Д-Р МИЛУШЕВА 
    За записване на час за консултация: тел. 02 9432 431

    ***
    ОТ ТУК можете да видите какъв е пътят на пациентите с:
    - Рак на простатата
    - Рак на дебелото черво
    - Рак на панкреаса и черния дроб
    - Рак на глава и шия