Новини

Доц. д-р Георги Георгиев: ДИАБЕТ И АРТРИТ водят до стесняване на карпалния канал | ИСУЛ

Новини

20.03.2025

Доц. д-р Георги Георгиев: ДИАБЕТ И АРТРИТ водят до стесняване на карпалния канал

- Доц. Георгиев, какво представлява карпалният канал и синдромът на карпалния канал?

- Карпалният канал е костно-фиброзен тунел, образуван от костите на китката и свързващите ги ставни връзки. През него преминават срединният нерв, както и сухожилията, които свиват пръстите на ръката. Синдромът на карпалния канал е невропатия, причинена от компресия на срединния нерв, преминаващ през него. Пациентите изпитват широк спектър от симптоми, най-честият от които е променена чувствителност или болка в областта на ръката, китката или предмишницата. Синдромът на карпалния канал причинява значителен дискомфорт и болка, ограничаване на всекидневните дейности, липса на сън и работна инвалидност.

- Какво го предизвиква ?

- Може да бъде предизвикан от различни фактори, включително еднотипни повтарящи се движения на китката, особено при работа с компютър; писане или използване на инструменти; травми в областта на китката или ръката, които водят до значителен оток; структурни аномалии на ръката, които предизвикват стесняване на карпалния канал. Също при бременност хормоналните промени и задържането на течности могат да причинят оток в зоната на карпалния канал; заболявания като захарен диабет, хипотиреоидизъм, ревматоиден артрит и затлъстяване могат да увеличат риска от това заболяване.

Синдромът на карпалния канал е НАЙ-ЧЕСТАТА МОНОНЕВРОПАТИЯ ПРИ ЧОВЕКА, като честотата му е 125515 случая на 100 000 души население. Засяга между 2 и 5% от хората. Високата честота на това заболяване, инвалидизацията в резултат на неговата прогресия и засягането на населението в активна възраст водят до големи загуби за икономиката.

- Има ли зависимост от пол и възраст?

- Среща се по-често при жените и засяга предимно доминантната ръка. Рискът от развитие на синдрома на карпалния канал нараства с възрастта, като най-често се среща при хора на възраст между 30 и 60 години. В САЩ например синдромът на карпалния канал е с честота 1:20 при хората между 40-65 години и е отговорен за 0,2% от всички болнични посещения в тази страна.

Има и професии, които предразполагат към синдрома на карпалния канал. Например офисни служители след дълги часове работа на компютър с неправилна позиция на китките, както и музиканти, занаятчии, дърводелци, електротехници, медицински персонал и др., които извършват еднотипни, многократно повтарящи се движения с ръцете.

- Според вашите наблюдения увеличават ли се случаите?

- Да, случаите на синдрома на карпалния канал нарастват. Това може да се дължи на няколко фактора: увеличената употреба на нови технологии, с които много хора прекарват дълго време, както на работа, така и в домашна обстановка, което увеличава риска от еднотипни повтарящи се движения. Нарастването на съпътстващи заболявания като затлъстяване, захарен диабет, също са свързани с повишен риск от синдрома. Нарастваща осведоменост не на последно място. Повече хора вече знаят за синдрома и са по-склонни да търсят медицинска помощ, което доведе до увеличение на диагностицираните случаи.

- Кои са оплакванията на пациентите със синдром на карпалния канал?

- Пациентите съобщават за изтръпване на пръстите през нощта и сутрешна скованост.

ИЗТРЪПВАНЕТО ОБХВАЩА първи до трети пръст и част от четвърти, като може да засегне китката, предмишницата и дори да достигне до рамото. Често изтръпването и парещата болка събуждат пациентите през нощта, нарушават съня им и при хронифициране на състоянието и системен недостиг на сън водят до тежки нарушения на когнитивните и психичните функции. С прогресията на състоянието болката и изтръпването стават постоянни, добавят се и отпадните сетивни, а впоследствие и моторни симптоми. Настъпват слабост и атрофия на тенарната мускулатура.

- Как се проявява - само на едната ръка или на двете и от какво зависи?

- Синдромът на карпалния канал може да засегне както едната, така и двете ръце. Най-често засяга доминантната ръка. В някои случаи, особено при хора, които извършват много повторяеми движения с двете ръце, синдромът може да се появи и на двете ръце.

- Как протича заболяването?

- Протичането на синдрома на карпалния канал може да варира в зависимост от тежестта на състоянието. В началото пациентите се оплакват от изтръпване, мравучкане и болка, обикновено в палеца, показалеца, средния пръсти част от безименния пръст. Симптомите често се влошават през нощта или след продължителна работа с ръцете. С напредването на заболяването,

СИМПТОМИТЕ СТАВАТ ПО-ИНТЕНЗИВНИ И ПОСТОЯННИ Постепенно се развива слабост в ръката, което затруднява хващането на предмети и извършването на ежедневни дейности. При напредване на заболяването симптомите могат да станат хронични, а мускулите в основата на палеца могат да отслабнат значително.

- Какво е лечението?

- Като първа опция се предлага консервативното лечение, ако няма наличие на тежки сетивни и моторни смущения. Най-често консервативното лечение включва промяна в начина на живот, прием на нестероидни противовъзпалителни средства, вътрекарпални апликации с кортикостероид, физиотерапия и рехабилитация, шиниране на ръката и китката.

- Има ли нови методи на лечение, които прилагате?

- В съвременната хирургична практика се предлагат редица минималноинвазивни техники за освобождаване на карпалния канал. Тези техники използват помалки разрези и водят до по-бързо възстановяване.

Въпреки това опера.тивното лечение трябва да се прецизира индивидуално спрямо пациента. При миниинвазните операции се увеличава възможността за увреда на различни структури, както и недооценка на останалите компоненти в карпалния канал поради ограничения достъп.

По време на лечението пациентите трябва да следват определени указания, за да подпомогнат възстановяването и да избегнат влошаване на симптомите, например избягване на повтарящи се движения и дейности, които натоварват китката и пръстите, както и извършване на интензивни физически натоварвания, които включват ръцете; ограничаване на работа с компютър; използването на удобни клавиатури и мишки; при работа на бюро китките да са в неутрална позиция.

- Колко време продължава лечението?

- Консервативното лечение обикновено продължава от няколко седмици до няколко месеца. Симптомите често започват да се подобряват в рамките на 4 до 6 седмици при спазване на препоръките. След хирургичното лечение възстановителният период обикновено трае от 4 до 6 седмици, но възстановяването може да отнеме до 6 месеца или повече, в зависимост от индивидуалния случай. При някои случаи не се наблюдава пълно възстановяване, като при диабетици понякога може и да не се постигне желания позитивен резултат дори и след прецизно извършена интервенция.

Препоръчително е пациентите да се връщат постепенно към физически натоварвания, особено ако работата им включва повторяеми движения на ръцете. След операция е необходима физиотерапия и рехабилитация.

Мария ИВАНОВА

***

Визитка

Доц. д-р Георги Георгиев, д.м.н., е специалист ортопед с над 17 години опит. Интересите му са в областта на хирургията на ръце и оперативното лечение на широк кръг от вродени заболявания и деформации на ръцете, акушерска парализа, спастична ръка, дегенеративни заболявания, болести от пренапрежение, притискане на периферни нерви. Работи в Клиниката по ортопедия УМБАЛ„Царица Йоанна - ИСУЛ", преподава в Катедрата по ортопедия и травматология към Медицинския университет в София. Има редица квалификации в България и чужбина, както и над 200 публикации в реномирани международни и български списания.

Източник: в-к "Доктор"