Новини

Д-р Денка Стоянова: Около 700 са българите с хемофилия, но няма регистър | ИСУЛ

Новини

22.04.2023

Д-р Денка Стоянова: Около 700 са българите с хемофилия, но няма регистър

Бременността може да отключи т.нар. "вторична хемофилия"

Бойните спортове не са подходящи за човек с хемофилия. По-подходящо е да тренира плуване и да избягва рисковото поведение. Това разказа младеж с хемофилия, болестта, известна като „рядка кръв” в предаването „Пулс” на NOVA NEWS. „Хемофилията ми помогна да разбера грижите, които полагат медиците през годините”, обясни младият мъж.

 

Д-р Денка Стоянова, хематолог от ИСУЛ – това е заболяване, при което е нарушено кръвосъсирването. Рисковите моменти са интервенции, травми, спонтанни кръвоизливи. Те налагат спешна намеса на лекарския екип.

 


За сестра Диана Делова, пациентите, които се лекуват в Центъра, са повече от семейство. Някои от тях познава от кърмачета, а сега вече са възрастни хора.


Черепно-мозъчни, в устната лигавица и от стомашно-чревния тракт са рисковите кръвоизливи за болните с „рядка кръв”.

 

Кралица Виктория е била носител на гена за хемофилия Б. Това е наследствено заболяване. Обикновено майките са носителки на заболяването и го предават на своите синове.

 

Неофициално около 700 са българите с хемофилия. И за това заболяване липсва регистър. Момичетата могат да наследят заболяването от бащата. При по-напреднала възраст има и т.нар. вторична хемофилия, която може да се отключи и при бременност.

 

„Три са формите на хемофилия. Те се определят в зависимост от нивото на фактора. Когато е до 1%, говорим за тежка форма на хемофилия. Между 1 и 5% говорим за средно тежка форма на хемофилия и над 5% - за лека форма на болестта. Има и варианти”, каза д-р Стоянова.

 

Тежката форма се изразява в ранна кърмаческа възраст и е резултат от травми. Основното, за което родителите трябва да внимават, е дали няма да се появи оток и зачервяване на коленната става.

 

Сестра Диана Делова обяснява, че трудно се работи с деца. За хемофилиците най-важно е да пазят главата и корема, защото там не се вижда. Трудно се работи, когато родителите не приемат диагнозата. Основното е да видят, че не са сами – има много деца с такава диагноза.

 

Целия разговор гледайте ТУК>>

 

Източник: Нова ТВ