Новини

Очната клиника на ИСУЛ посреща Световния ден на зрението с изцяло обновена апаратура | ИСУЛ

Новини

10.10.2024

Очната клиника на ИСУЛ посреща Световния ден на зрението с изцяло обновена апаратура

С изцяло обновена апаратура посреща Световния ден на зрението, който отбелязваме всеки втори четвъртък на месец октомври, Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

В очната операционна зала, в която се оперират по спешност пациенти с пенетриращи и проникващи очни травми от цяла Западна България, от Видин до Петрич, вкл. София град и област, бе инсталиран комбиниран апарат за хирургия на травматична катаракта, витреални кръвозливи (кървене в стъкловидното тяло) и травматично отлепване на ретината.


Част от новото оборудване за операционната

Освен, че е от реномиран швейцарски производител, апаратът разполага с вграден зелен ретинален лазер за ендолазерна коагулация на ретината при усложнена (пролиферативна) диабетна ретинопатия и периферни ретинални разкъсвания.



Началвикът на клиниката доц. д-р Борислав Кючуков

Многофункционалният апарат разполага и с иновативен накрайник за ултразвукова микрохирургия при първична откритоъгълна глаукома, която улеснява оттока на вътреочна течност и намалява вътреочното налягане при появила се резистентност към ефекта на очните антиглаукомни капки.

Заедно с комбинирания апарат за катарактна и ретинална хирургия, офталмолозите от очната клиника оперират очните травми с току-що доставен и инсталиран немски хирургичен микроскоп последно поколение, с възможност за дигитално видеозаснемане на операцията за последващ анализ. Микроскопът разполага  с асистентски окуляри с независимо осветление, фокус и увеличение, както и система за безконтактно наблюдение на очното дъно при витреоретинни операции.

От около 6 месеца лазерното оборудване на очната клиника е обогатено с трицветен ретинален лазер от Япония – жълт, зелен и червен – с помощта на който се спасява зрението при диабетици с увредена от заболяването ретина. Разрастването на нови непълноценни и кървящи съдове (пролиферативна диабетна ретинопатия), както и по-началните увреди при непролиферативна диабетна ретинопатия подлежат на лазерна коагулация на едемните зони, темпорален бараж или обработка на цялата ретина (панретинна фотокоагулация). Щадящият жълт лазер не се абсорбира от пигмента на фоторецепторите в централната част на ретината (макула), което прави коагулацията по-безопасна и запазваща централното зрение. Софтуерът предлага и множество готови решетковидни шаблони, които улесняват и съкращават времето за процедура.



Новият трицветен лазер 

Обичайно при диабетици лазерното лечение са комбинира с вътреочни инжекции с анти-VEGF медикаменти. Освен тази патология, с новия лазер се обработват и периферни ретинни разкъсвания и дегенерации като профилактика на отлепването на ретината.


Д-р Наталия Боцевска, минути след като е излязла от операция в обновената операционна.


Налице е и безвреден подпрагов режим (на много ниска мощност) на жълтовълновия лазер за лечение на хроничен ретинален оток в центъра (макулата) и други по-редки заболявания, свързани със серозно отлепване на макулата (централна серозна хориоретинопатия).

„За последните 2 години с помощта на МУ-София, Медицински факултет, беше закупена високоспециализирана апаратура за хирургично и лазерно лечение за нуждите на Очна клиника, Катедра по спешна медицина, УМБАЛ „Царица Йоанна- ИСУЛ“, за което сме дълбоко благодарни“, коментира доц. д-р Борислав Кючуков, началник на Клиниката по очни болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Очната клиника има подписан договор с НЗОК за всички офталмологични клинични пътеки и амбулаторни процедри, като хоспитализира за операция и лечение както в планов порядък, така и чрез единствения денонощен спешен очен кабинет на територията на столицата и цяла западна България.

Източник: УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ"