Новини

Лекари за 8-месечното бебе, погълнало играчка: Взехме правилното решение за секунди | ИСУЛ

Новини

17.10.2024

Лекари за 8-месечното бебе, погълнало играчка: Взехме правилното решение за секунди

Родителите доведоха детето за преглед, тъй като от пет дена то поддържаше температура, беше отпаднало, с обилно слюноотделяне, с кашлица. И въпреки посещенията при предходни лекари и предписаната терапия, оплакванията продължаваха“. Това разказа пред Нова телевизия д-р Станчева от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, първа прегледала 8-месечното бебе, което лекарите в болницата спасиха с изваждане на част от играчка от гърлото му.

Тя допълни, че родителите не са съобщили бебето да е глътнало нещо, но посочи, че общото състояние и вида на детето биха навели един оториноларинголог на мисълта, че то има нещо в гърлото и дихателните пътища.

„И ние имахме съмнения има ли нещо там, няма ли. В крайна сметка това е нещо, което не се вижда при обикновен преглед. Включително и аз като прегледах детето, не съм го установила, но ние като оториноларинголози имаме допълнителна техника, апаратура, с която можем да видим доста по-надолу нещата как се случват и съответно по този начин успяхме да диагностицираме“, спомня си лекарката.

„Първото, което правеше впечатление – едно дете, което при преглед почти не се съпротивлява и на моменти главичката му се килва без никаква видима причина и губи съзнание. Това означава, че това дете е в сериозна декомпенсация“, разказа на свой ред УНГ хирургът доц. Тодор Попов, който е извадил предмета от гърлото на бебето.

„Детето беше в общо увредено състояние и заради позицията, големината на чуждото тяло, възрастта на детето – ние трябваше да действаме веднага. Затова решихме на момента да го качим в операционната зала и с бронхоскоп да наложим, без да имаме възможност за предварителна подготовка, която е необходима. Иначе самата анестезия, възможността за вентилация, за обдишване на пациента с такова чуждо тяло, локализирано на такова място, общото състояние – всичко крие страшно много рискове“, коментира на свой ред анестезиологът д-р Цветомир Маринов. „Ние взехме това решение и го извадихме буквално за секунди, което смятам, че е най-важното в случая – взимането на правилното решение как да подходиш, за да минимизираш рисковете за пациента“, допълни той.

От думите на началника на УНГ отделението в болницата доц. Цоло Цолов пък стана ясно, че с подобни случаи лекарите там се сблъскват 40-60 пъти годишно. „Имали сме и по-малки деца – на шест месеца. Много е опасно. Много е голяма смъртността при децата до 1 година“, коментира доц. Цолов и призова родителите да отделят повече внимание на децата.

Източник: Zdrave.net