Преди ден колегите от Клиниката по УНГ болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ съобщиха за фрапиращ случай, при който 8-месечно бебе е престояло 5 дни с пластмасова играчка в гърлото си, която една не го е задушила. Въпреки многократните опити на родителите да разберат какво се случва с детето им (преминало е през няколко болници), причината се установява чак при идването им в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Именно д-р Иглика Станчева, един от най-опитните детски УНГ специалисти на болницата, е човекът, който поставя диагнозата.
Предлагаме на родителите нейните съвети как да се ориентират, че е възможно нещо да е попаднало в устата на детето, дори и да не са го видели:
„Не напразно на опаковките на играчките е поставен знак „Забранено за деца под 3- годишна възраст“. В този период от живота си децата изучават света, като поставят различни неща в устата си. Това е нормално, но трябва родителите да са наблюдателни. За съжаление никой не е застрахован и на всеки може да се случи. Важно е да се подбират подходящи играчки, които трудно се късат или да нямат малки части, които могат да бъдат погълнати или аспирирани.
Разбира се инциденти могат да се случат не само с играчки, но и с храна, предмети от дома, дори и камъчета на улицата.
Ако вдишаното чуждо тяло е прекалено голямо, то може да запуши входа на гръкляна и изходът да е фатален.
Острата фаза при задавянето, т. нар. „респираторна драма“ отзвучава, когато чуждото тяло премине през гръкляна в долните отдели на дихателните пътища. Тогава детето се успокоява. Но това е период само на „мнимо благополучие“. Той е много важен, тъй като ако тогава не се диагностицира, следват усложнения.
По-шумно дишане, подхъркване, температура, понякога дори само кашлица, продължаващи в дните след задавянето, трябва да будят съмнение, че нещо не е наред . В тези случаи е необходимо да се направи консултация с педиатър и УНГ специалист.
Друг много важен момент при чуждите тела е поглъщането на батерии тип „копче“, както и поставянето им от децата в носа. В тези случаи батерията трябва да бъде извадена незабавно, тъй като много бързо предизвиква химическо изгаряне при контакт с лигавиците, а впоследствие и стеснение на хранопровода или стопяване на носната преграда.
След два месеца са Коледните и Новогодишните празници с много почивни дни. Нека родителите са по-бдителни, тъй като по това време на годината почти ежедневно хоспитализираме деца с чужди тела, най-често различни видове ядки, попаднали в бронхите.“
***
Д-р Иглика Станчева, дм. e главен асистент към Катедра по УНГ болести към МУ-София. През 2009 г. придобива специалност по УНГ болести в МУ -София. Има завършени множество квалификационни курсове в областта на аудиология, отоневрология, ОАЕ, детска ОРЛ, кохлеарнаимплантация, ендоназалнасинус хирургия и др. у нас и в чужбина.
Един от най-опитните детски отоларинголози към Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, тя консултира малки пациенти и към медицинския център на болницата – МЦ „ИСУЛ – Царица Йоанна“.
За запазване на час: тел. 02 94 32 207
Източник: УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ"