Безопасно лято

Внимание! Детето има ангина! | ИСУЛ

Безопасно лято

16.07.2024

Внимание! Детето има ангина!

През лятото, на морето, децата прекарват много време във водата и съответно често настиват, а тази настинка обикновено прераства в ангина. Какво е правилното поведение в такъв случай и в кой момент е удачно да се посети специалист. Питаме д-р Милена Миткова, специалист УНГ в Детското отделение по уши, нос, гърло на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Настинките провокират, но не могат да бъдат причина за ангина. Причинителите на ангината могат да бъдат вируси или бактерии. При вирусните инфекции антибиотикът не е първо средство за лечение. Добре е на този етап да се проведе една правилна диагностика – кръвна картина, при която да се проследи стойността на левкоцитите, утайката, CRP, които да ни дадат информация дали става въпрос за вирусна или бактериална инфекция.

Ако има прогресия на оплакванията – температура до 39 градуса над 3 дни, тогава отиваме към антибиотик. Вирусните инфекции протичат с висока температура, отпадналост, болка в гърлото, но те обикновено продължават не повече от 3 дни след което настъпва оздравяване. Ако това не се случи, значи вече имаме насложен бактериален причинител. Тогава антибиотикът е неизбежен, защото може да се отключат неприятни усложнения, като перитонзиларния абсцес, който може да доведе до сепсис – много сериозно, бих казала спешно състояние.

Перитонзиларният абсцес е възпаление на тъканта, която е около сливицата. Характеризира се с изключително болезнено и затруднено преглъщане. Едностранно. Много често се изразява със затруднено отваряне на устата – болните не могат да приемат никаква храна и течности.

Лечението е хирургично – трябва да се инцизира (разреже) абсцеса, защото иначе може да навлезе в парафарингеално пространство и да доведе до задушаване.

Това усложнение се среща по-често при тийнейджърите, но това не означава, че и по-малките са застраховани.

При по-големите деца, както и при възрастните хора, самата тонзиларна тъкан много често става резервоар на бактериални причинители. Обикновено това е в резултат на чести ангини в по-ранна възраст. При тези деца се образува една гнойна торбичка, която е източник на инфекции. Характерно е, че директно се проявява усложнението, без да са боледували преди това от гнойна ангина.


Източник: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“