Безопасно лято

Онколотът д-р Йоанна Попова за 7-те най-разпространени мита за слънцето | ИСУЛ

Безопасно лято

05.08.2024

Онколотът д-р Йоанна Попова за 7-те най-разпространени мита за слънцето

Слънцето – приятел или враг? Това е въпрос, който си задаваме всяка година, а информацията по въпроса често е противоречива и почти винаги непроверена. Затова помолихме д-р Йоанна Попова, онколог в Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, да коментира най-разпространените митове за слънцето.
Д-р Попова  има защитена докторантура, свързана с меланом – най-разпространения рак на кожата, и е един от най-подготвените специалисти в България в тази област.


1.При облачно време не съществува опасност за здравето ни и не е необходимо използването на слънцезащитен фактор.

Д-р Попова: Това е често срещана заблуда. Облаците могат да блокират малка част от слънчевата светлина и не предоставят достатъчна защита. UVA лъчите притежават способност да преминават през облаците и те са тези, които основно допринасят за стареенето на кожата и също като UVB водят до нейното увреждане и увеличават риска от развитие на рак на кожата. Това означава, че дори когато е облачно, трябва да се използва слънцезащитен крем с широк спектър срещу UVA и UVB и SPF най-малко 30.



2.Колкото по-висок слънцезащитен фактор използваме, толкова по-рядко се налага да се мажем.

Д-р Попова: Наистина съществуват погрешни схващания, относно използването на кремове с различни SPF  стойности. Общо казано, колкото по-голямa стойност на SPF се съдържа с един продукт, толкова повече време ще отнеме на кожата ви да изгори, но това в никакъв случай не означава, че някои кремове се нанасят на по-дълъг интервал. Препоръките са да се нанася обилно количество на всеки 2 часа, независимо от това какъв SPF използваме или по-често при къпане и плуване.



3.В аптечната мрежа има голям избор от слънцезащитни продукти с различни стойности на SPF. В момента се рекламират продукти със стойности на SPF 100. Необходима ли е толкова висока защита или това е някакъв маркетингов трик?

Д-р Попова: Относно разликите между SPF 30, 50 или дори 100, те са по-малки, отколкото хората предполагат. SPF 50 блокира около 98% от UV лъчите, а SPF 100 блокира около 99%. Съответно увеличението е минимално и за повечето хора SPF 100 може да не е необходим. Може да се препоръча за хора с много светла кожа, такива с история на рак на кожата или други заболявания, водещи до повишена чувствителност към слънчевите лъчи. От друга страна високите стойности на SPF създават фалшиво усещане за сигурност и хората са склонни да прекарват много повече време под слънцето, дори и в часовете, когато не е препоръчително.



4.Слънчевите лъчи трябва да се избягват единствено по обяд.

Д-р Попова: Аз също съм чувала не веднъж този мит, че слънчевите лъчи трябва да се избягват единствено по обяд. В действителност UV лъчите са най-силни между 10 ч. и 16 ч.- 17ч., което означава по възможност да стоим на закрито, защото дори и под чадъра  не сме защитени и е възможно да изгорим. Ако се налага да излизаме, носетено на леко, но защитно облекло е наложително, както и шапки с широки периферии и слънчеви очила, защото очите ни също са изложени на риск. Както казахме - нанасянето на слънцезащитен крем също не трябва да се забравя.



5.Много хора смятат, че при по-тъмна кожа или вече получен тен имат известна защита от слънцето и не се налага да се предпазват.

Д-р Попова: Това е упорит мит, който също не е верен. Придобитият тен осигурява много минимална защита и дори е сигнал за вече настъпили неблагоприятни увреждания на кожата в резултат на слънчевите лъчи.  Както придобитият загар, така и естествено по-тъмната кожа не са достатъчни, за да се предотврати слънчево изгаряне и дългосрочно увреждане на кожата и в този случай важат всички правила, за които говорихме до момента.



6.Солариумите са по-безопасен начин за придобиване на тен, в сравнение с излагането на слънце.

Д-р Попова: Солариумите са толкова опасни, колкото и излагането на слънце, тъй като също доставят UV лъчи, понякога дори в по-големи количества. В стремежа си да изглеждаме добре с хубав ден, в дълготраен аспект всъщност се стига до преждевременно стареене на кожата, поява на бръчки и пигментации и най-важното -  увеличаваме риска от поява на злокачествени кожни заболявания, включително и меланом.
Ако желаем тен, най-безопасна е употребата на автобронзанти, те са най-добрата алтернатива на слънчевите бани и солариумите и не трябва да забравяме, че тенът получен чрез тях също не ни предпазва и е нужно за използваме защита.



7.Съществува схващането, че използването на слънцезащитен крем ще доведе до недостиг на витамин D. Има ли истина в това?

Д-р Попова: Слънцезащитният крем намалява в известна степен способността на кожата да произвежда витамин D, но не в толкова голяма степен. Не е необходимо да се излагаме на слънце за дълги периоди от време, за да си доставим нужните количества витамин D за организма – достатъчни са 15-30 минути излагане на слънце на някои от откритите части на тялото като ръце, крака, лице. Можем също така да получим достатъчно витамин D чрез диетата: например от риба и обогатени млека и чрез добавки. Освен това, рисковете от излагането на слънце, като рак на кожата, надвишават потенциалния недостиг на витамин D заради използването на слънцезащитен крем.

Източник: УМБАЛ "Царица Йоавва - ИСУЛ"