Лятото е сезонът, в който повече живеем навън, отколкото в закрити помещения. Това е също сезонът на отпуските, които за някои хора са свързани с ходене по планини, отдалечени плажове, работа в градината, където нямаме достъп до лекарска помощ. В такива моменти едно ухапване от пчела, оса, стършел, за хора с алергия към тези насекоми, може да бъде изключително опасно, често животозастрашаващо. Какво да направим, ако все пак ни се случи? Разговаряме по този въпрос с един от най-опитните алерголози у нас, д-р Нина Шишенкова, която завежда Алергологичния кабинет към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и МЦ „ИСУЛ – Царица Йоанна“.
Д-р Шишенкова има над 40-годишен опит като алерголог. Има три специалности: Детски болести, Училищна медицина и Клинична алергология и е един от малкото специалисти, които работят и с деца.
Д-р Шишенкова, колко често се среща алергията след ухапване от жилещи насекоми?
Среща се сравнително често. Според някои източници, до 19% от населението, в зависимост от генетичната предиспозиция, има някаква степен на алергична реакция при ухапвания от насекоми.
Напоследък има бум на ужилванията от стършели. От практична гледна точка го казвам, тъй като се намират на отдалечени места - в горите, в къщи за гости. Самите стършели се привличат от ароматите, както и пчелите и осите.
Различните жилещи насекоми – пчели, оси, стършели, различна реакция ли предизвикват?
Огромна разлика има в реакцията при ухапване от различните видове жилещи насекоми. При хора, които имат генетичен момент в ужилването от пчелите, това може да предизвика няколко степени на реакция – от лека до анафилактичен шок. Ухапването от стършелите, заради по-голямото количество отрова, която е и много по-токсична, обикновено задължително завършва в токсикологиите с анафилактичен шок.
Осите не са толкова активни по отношение на алергичната компонента. Това се дължи на разликата в отровата, която се съдържа в насекомите.
Децата страдат ли от алергия към насекоми?
Всички страдаме – и деца, и възрастни. Децата са с чувствителна кожа, тъй като някои от тях са силно обгрижвани от майките с ароматни масла, фотозащитни кремове, които привличат комари, насекоми.
Има ли значение в коя област на тялото е ужилването?
Хубав въпрос ми зададохте. Когато ухапването е около лицето, в близост до магистрални кръвоносни съдове, алергичната реакция е по-тежка. Хора, които са получили ухапване в тези области изведнъж се отпускат, пада им кръвното, стават бледи и веднага трябва да бъде потърсена помощ в Спешно отделение, независимо къде.
Какви по тежест могат да бъдат реакциите от ухапване от пчели, оси, стършели?
При ципокрилите (пчели, оси, стършели) те могат да бъдат локални, с известно зачервяване около засегнатото място. Могат да бъдат и по-тежки, с голяма оточност, замаяност. Третата, най-тежка степен, която се очаква, е анафилактичният шок. Тя се проявява до 30-тата минута. Ухапаният, който има такава алергична компонента, изведнъж смъква кръвното, прилошава му, става изключително блед. Появява се генерализиран обрив по цялото тяло, със сърбеж около ушите, в ушите, по гениталиите, с коремна болка и повръщане. В тези случаи веднага трябва да се търси лекарска помощ, а да не се чака на човек да му мине.
Възможно ли е алергичната реакция да не се прояви веднага, а след 10-12 часа?
Не, алергичните реакции към жилещите насекоми са бързи. Ако ще се проявяват в тежката степен на алергия, това ще се случи до 30-тата минута. Другите, по-късни реакции, са токсичните реакции от самата отрова. Защото отровата на ципокрилите е не само алергизираща, но има и токсичен ефект, все пак е отрова. Възможно е да има зачервяване в областта на ухапването, подуване, но това преминава в рамките на седмица, в зависимост от общото състояние на пациента.
При хора, които са доказано алергични към ухапвания от насекоми, има ли ефект на натрупване, т.е. всяка следваща реакция да е по-силна от предишната?
Да, възможно е. В човешкия организъм съществуват т.нар. дремещи, специфични антитела, които при всяко следващо ухапване реагират все по-бурно. Хубаво е болните да си направят кръвен тест за степента на алергизацията към пчелите и осите. Това се прави във всички големи лаборатории в България и не е толкова скъпо. Така хората ще знаят дали са изложени на риск и при евентуално ухапване веднага ще предприемат действия за неутрализиране на отровата. Резултатите при тези изследвания варират от нула до 6, като 6 е най-високата степен. Ако знаете, че имате алергия на степен 3 или 4, е разумно винаги да ходите с готовност за самопомощ.
Значи ли това, че всеки трябва поне веднъж в живота да си направи тест за алергия към насекоми или това се отнася само за хората с рискови фактори? Всъщност кои са тези рискови фактори?
Според мен само хора, които са имали някаква по-патологична реакция, има смисъл да си правят този тест. Но е разумно, когато човек ходи на почивка, или на планина, да има в себе си 2-3 хапчета, ако щете чисто психо-соматично да му помогнат. Хората по принцип се страхуват от ухапвания от пчели и при такива ситуации често изпадат в паника. А това засилва оплакванията им, което пък засилва ефекта от ухапването.
Съществува ли наследствена компонента при алергията от пчели/оси? Да речем бабата е алергична, майката не е, има ли вероятност внучето да е наследило алергията от баба си?
По законите на Мендел е възможно до четвърто поколение всички да реагират, в зависимост от хромозомите, които са се преразпределили при създаването на един човек. В литературата например се посочва, че 80% от тези, които имат алергия към пчелите, могат да развият бронхиална астма.
А обратното наблюдава ли се – ако даден човек има други алергии, по-склонен ли е да развие алергична реакция към ухапване от пчели/оси?
Краткият отговор е – не. По-скоро там проблемът е чисто психо-соматичен. Хората изпадат в паника, че ще им се случи алергичната реакция, която познават, защото вече са я изпитали при прием на медикаменти или нещо друго.
След ковид пандемията българите станаха изключително плашливи от всяка пришка, която им се появи по тялото.
Има ли връзка между моментното състояние на организма и реакцията към ужилване от насокоми?
Да, има такава връзка. Хора с повишена пикочна киселина, диабет тип 2, винаги реагират малко повече. Някои медикаменти също потенцират появата на по-изразени оплаквания, но обикновено те са локални – зачервяванията са по-големи и по-болезнени, но стигането до шок при тях рядко се наблюдава.
Възможно ли е да получи тежка алергична реакция човек, който досега не е реагирал при ухапвания от насекоми?
Обикновено пчеларите, които смятат, че са близки приятели с пчелите и пренебрегват мерките за безопасност, при влизане в кошера, ако са ужилени от 5-6 или повече пчели твърде много им идва токсичната реакция и правят замайване, пада им кръвното налягане, понякога дори могат да изпаднат в шок, макар и рядко.
Иначе обикновеният човек няма защо да се притеснява. Пчели има и ще има. Трябва да продължим да живеем с тях, още повече, че са изключително полезни за нашата природа.
Как се диагностицира алергията към жилещите насекоми?
Първият път на диагностика е след самото ухапване, т.е. в зависимост от клиничната изява, която се получава след ухапване от пчела/оса, не дай си, Боже, стършел. В тази случаи болният получава една удивителна, че трябва да бъде изследван по-нататък. До скоро за целите на изследването правехме кожни тестове – проба, която се прави на ръката, когато човек не е приемал никакъв антихистамин, и отчитаме алергичната компонента. В последно време се правят по-често кръвни тестове, които са специфични, и за щастие, в България се правят в големите лаборатории.
Бихте ли дали съвет как да процедираме при ухапване от пчели/оси, в зависимост от типа реакция?
За локалните реакции е необходимо да се сложи малко лед на мястото на ухапване, за да не е толкова силна болката, и да се приеме антихисмамин, който ще блокира първичната реакция.
Ако реакцията е по-тежка, може локално да се приложи малко кортикостероид, който ще намали отока и най-вече болката.
При тежките реакции лечението се случва в спешните отделения. То трябва да е изключително бързо. Веднага се слага абокат, пуска се система, която да влее от 3 до 5 литра течности, слагат се адреналин, коркидостероиди, кардиологични медикаменти. Мониторирането е изключително важно. Ако знае, че има алергия, човек не трябва изобщо да чака, а по възможно най-бързия начин да хукне към първия здравен пункт, където да му окажат помощ.
А ако пациентът се намира далече от какъвто и да е здравен пункт?
В такъв случай, да вземе 3-4 таблекти антихистамин, кортикостероид или да си направи една бърза инжекция с адреналин и от първия магазин да си вземе два литра кока-кола със захар и да започне да я пие веднага. И, разбира се, незабавно потегляне към здравен пункт, където и да се намира той. За щастие медицинските хеликоптери вече летят и това също има много голямо значение.
При ухапванията от стършел, които завършват в токсикологичните отделения, хубаво е хората, които са пострадали от тях, в продължение на 1-2 месеца да пият антихистамин, защото там нещата не са така прости.
Лекува ли се алергията към пчели/оси? Вие самата, доколкото знам, сте се подлагала на такава терапия, защото също сте алергична към отровата на жилещите насекоми?
Да, има имунотерапия с алергени, които се произвеждат в Института по заразни и паразитни болести. Те се слагат по схема, по същия начин като тези към полени, акари, плесени. Ефектът е изключително добър, имам преки впечатления. Хора, които са минали имунотерапията, при следващи ужилвания не стигат до шок, а само до едни локални реакции, които не ги притесняват.
Колко време трае лечението?
Като всяка имонутерапия – от три до пет години, след което се прави една контрола, за да видим докъде сме успели да обърнем имунния отговор на организма, така че той да изгради блокиращи антитела и при следващи срещи да няма проблеми.
Терапията започва с начален курс, след което продължава с поддържащ, при който не се пият медикаменти през устата, а се поставя по една инжекция месечно. Не си притеснявайте болезнени инжекции – те са в малки дози, сертифицирани.
Това, което не ви казах, като говорихме за спешността, и което, за съжаление липсва в нашата държава, са адреналиновите писалки. Имаше един период от време, в който те съществуваха. Това е дозиран адреналин – има писалки за деца и за възрастни, разликата е в дозата. Когато човек притежава такава писалка, не се притеснява, че е превишил дозата или е направил нещо грешно.
Ние, алерголозите, винаги сме казвали, че е разумно да има такива писалки на нашия пазар. Дори е разумно всеки лекарски и зъболекарски кабинет да бъде снабден с тях, защото се случват тежки алергични реакции. Не мога да кажа защо ги няма. Вероятно нашите министри не са имали алергия към пчелната отрова!
Източник: OFFnews.bg
***
Записване на час за консултация онлайн
За допълнителна информация: тел. 02 94 32 207