Паметна плоча на името на проф. д-р Драган Бобев беше открита днес (14 април 2025 г.) пред Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Барелеф на проф. Драган Бобев
„За мен е чест и привилегия да открия паметната плоча на един от пионерите в детската онкохематология в България – проф. Драган Бобев. Приветствам съвместните усилия на екипите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Столична колегия на БЛС и Българска педи-атрична асоциация, благодарение на които приносът на проф. Бобев за спасяването на сто-тици детски животи няма да бъде забравен“, каза при откриването на паметната плоча министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов.
„Тази паметна плоча ще напомня на младите колеги за пътя, който трябва да следват и за то-ва, че в работата си винаги трябва да се стремят към високите стандарти, заложени от проф. Бобев“, каза по време на церемонията изпълнителният директор на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ Любомир Пенев.
Д-р Асен Меджидиев, председателят на УС на Столична лекарска колегия, която инициира и финансира откриването на паметната плоча, говори за идеята тя да бъде поставена и за това колко е важно да бъде оставена следа след такива велики лекари като проф. Бобев.
Проф. Димитър Буланов, декан на Медицинския факултет на МУ-София, подчерта, че името на проф. Бобев е знаково за българската медицина и до преди 15-ина години почти всяко българско дете с онкологично заболяване е било лекувано от него.
Доц. Боряна Аврамова, началник от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, изтъкна че благодарение на проф. Бобев клиниката вече 40 години следва всички европейски и международни стандарти в лечението на деца с онкохематологични заболявания. „Бяхме длъжници към паметта му. Всеки ден продължавам да си спомням това, на което ни е учил“, каза тя.
Двамата скултпури, изработили барелефа, Евгени и Илия Гоцкови, обясниха по време на откриването, че работата на художниците, не е да казват, а да показват, и споделиха, че са благодарни, че покрай труда си по създаването на творбата са имали възможност да се докос-нат до личността на големия лекар.
„Благодаря на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Столичната лекарска колегия и Българска-та педиатрична асоциация“ за това, че почетоха паметта на нашия баща. Развълнувам съм и благодарен. Ще подкрепяме с каквото можем и инициативата за учредяване на стипендия на негово име“, каза Георги Бобев, син на проф. Бобев, който, заедно със своята сестра Среб-рина и други членове на семейството, също присъстваше на церемонията.
Откриване на паметната плоча на проф. Бобев
Доц. Боряна Аврамова заедно с авторите на барелефа - Ибия и Евгени Гоцкови
Синът на проф. Драган Бобев - Георги Бобев
Проф. Даниела Авджиева по време на представянето на стипендията
Снимки от събитието
Веднага след откриването на паметната плоча, в аулата на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, бе обявено и учредяването на стипендия на името на изтъкнатия детски онкохе-матолог. Инициативата за нея е на ръководството на Клиниката по детска клинична хемато-логия и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и на Българската педиатрична асо-циация.
В тази част от събитието със свои спомени за проф. Бобев се включиха Доц. Боряна Авра-мова, проф. Иван Литвиненко, проф. Даниела Авджиева. Проф. Венцислава Пенчева-Генова, зам.-ректор на МУ-София, прочете поздравителен адрес от името на ректора проф. Бойчо Ланджов. С изказвания се включиха и Надежда Цекулова, журналист и обществе-ник, както и икономиста Аркадий Шарков, които са сред членовете на научния комитет, който ще определя всяка година получателя на престижната стипендия.
Целта на стипендията е изявени млади педиатри, бъдещи надежди, да специализират в най-реномираните детски клиники в Европа, където да усвояват най-модерните методи за диагностика и лечение на детските болести, и да се учат при най-добрите европейски учители в своята област.
За стипендията може да кандидатства всеки специализиращ лекар или млад специалист по детски болести (или някоя от профилните детски специалности), на възраст до 40 г., който е показал активност и желание за професионално развитие.
Претендентите ще бъдат обсъждани от научен комитет, който ще се състои от ръководителите на трите Катедри по педиатрия – към МУ-София, МУ-Пловдив и МУ-Варна, председателят на Българската педиатрична асоциация (БПА), началникът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и две изявени обществени фигури (Надежда Цекулова и Аркадий Шарков).
Стипендията, която ще бъде на стойност 8000 лв., ще се присъжда всяка година, а средствата за нея ще бъдат осигурявани от специално обособена дарителска сметка към БПА, която ще набира средства изцяло от дарения.
Подробности за начина на кандидатстване ще бъдат публикувани на уеб страницата на БПА.
Сметка на БПА, по която ще се събират средства за стипендията за млади педиатри:
Българска педиатрична асоциация
Пощенска банка
IBAN BG23 BPBI 7940 1043 5312 02
BIC BPBIBGSF
***
Проф. д-р Драган Бобев е роден е на 2 август 1932 г. в гр. Дупница. Завършва медицина във Висшия медицински институт - София през 1958 г.
Кариерата си започва през 1958 г. като участъков лекар в софийското с. Лопян. Професионалното му развитие продължава като асистент в Детската клиника на тогавашния ИСУЛ, а по-късно и в Детската клиника на ВМИ - София, доцент и професор в Катедрата по педиатрия на Медицинския университет и неин ръководител от 1990 г. в продължение на 10 години.
Със злокачествени заболявания при децата се занимава от 1969 г., когато е изпратен на специализация във Франция.
В Париж и Монпелие учи при най-известните за времето си детски онкохематолози, някои от които са и сред великите имена на модерната хематология, като проф. Жорж Мате, проф. Жан Бернар и нобеловия лауреат проф. Жан Досе.
Проф. Бобев създава българската школа в модерния подход към детските злокачествени заболявания и повече от 40 години неуморно я усъвършенства, възприемайки всички нови световни завоевания в системното лечение на левкимиите.
Бил е директор е на Националния онкологичен център (1987-1989; 1995-2000), както и на Научния институт по педиатрия в София (1990). Ръководител на Клиниката по детска клинична хематология и онкология при УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" (1990-1999). Управител на Специализираната болница за активно лечение на деца с онкохематологични заболявания в София (2000-2014).
Автор е на повече от 130 научни публикации, посветени на онкохематологичните заболявания в детската възраст и проблемите на общата педиатрия. Участва в научни проучвания, свързани с молекулярно-генетичната характеристика на неопластичните болести в детската възраст.
Удостоен е със званието "Доктор на медицинските науки" (1986). През 1997 г. проф. Драган Бобев и неговият екип (д-р Георги Михайлов, д-р Добрин Константинов, д-р Лидия Гърчева, д-р Боряна Аврамова, д-р Мая Йорданова) са наградени с отличието "Медик на годината" за осъществяването на първата костно-мозъчна трансплантация в България.
Носител е на орден "Стара планина" първа степен за изключително големите му заслуги в клиничната педиатрична онкохематология и за приноса му при създаването на Първия център в България по костномозъчна трансплантация (16 септември 2011). Носител на наградата "Лекар на годината" за 2018 г. на Българския лекарски съюз в категорията "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на дадена специалност" (19 октомври 2018).