Новини

Д-р Иван Лютаков: За гастроентерологията, за предприемачеството в науката и за младите лекари | ИСУЛ

Новини

04.03.2025

Д-р Иван Лютаков: За гастроентерологията, за предприемачеството в науката и за младите лекари

Гастроентерологът от Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – д-р Иван Лютаков, дм беше гост в първия епизод на Medcast – подкастът на специализираната здравна платформа Medicalnews.bg. Подкастът ще запознава зрителите с всичко интересно в областта на медицината и здравеопазването, обещават от здравния уеб портал. А ние им благодарим, че именно д-р Лютаков имаше честта да бъде негов първи гост.

Той говори за избора на гастроентерологията като специалност, за предприемачеството в науката и за младите лекари.  

“Нивото на гастроентерологията в България е много високо. Това се вижда, когато представяме нашите случаи на различни конгреси и форуми. Смятам, че медицината в България е на добро ниво. Имаме и “трески за дялане”, но вървим в правилната посока”. Това сподели в подкаста на Medical News MEDCAST д-р Лютаков,  който е специалист гастроентеролог с над 10 години медицински опит и с основен фокус върху хронични възпалителни заболявания на червата и инвазивни ендоскопски процедури. Той е и носител на  наградата Предприемач в науката на фондация  „Карол Знание“ за своя проект – електронно иновативно хапче за неинвазивни изследвания. 

Според него в  България има възможност за научна дейност, но е нужно да има повече предприемаческо мислене. “България не е лошо място за различни научни проучвания, за т. нар. research and development (R&D). Kонтактът между хората е по-улеснен и бърз, имаме и голям опит с клинични проучвания. Нужно е обаче научните разработки да имат по-практично приложение, което да е в улеснение на пациентите”, заяви той.

“Когато човек се старае, чете, интересува се, посещава конгреси, представя своята научна работа, има различни възможностни и перспективи пред него”, казва лекарят.

Според д-р Лютаков много неща в последните години са се подобрили за младите лекари у нас, но все още пред тях има редица трудности, най-вече свързани с възможностите за специализацията им. “В момента е много трудно да се специализира в различните лечебни заведения, защото изборът става на база интервю и конкурс. Ако нямаш контакти с шефа на клиниката или болницата, ако не си доброволствал, ще те вземат много трудно. Няма единен конкурс”, сподели той. Д-р Лютаков припомни и активната роля на д-р Радислав Наков за правата на младите лекари, благодарение на която бяха предприети нормативни промени и периодът им на специализация бе зачислен за трудов стаж. 

За избора си на специалност д-р Лютаков сподели, че се е насочил към гастроентерологията заради това, че тя е много разнообразна и изключително развиваща се сфера на медицината. Проблем според него обаче е че в България все още няма национални скринингови програми. ”Една подобна програма води до това, че пациентите стигат по-рано до гастроентеролог при необходимост, по-рано им се прави колоноскопия, по-рано се спасява животът им. Това е една дългосрочна инвестиция, защото ракът на дебелото черво е лечимо заболяване, ако се хване в ранен етап”, обяснява той. 

Целият разговор с д-р Иван Лютаков може да видите тук>>

Източник: Medicalnews.bg