Новини

д-р Цветан Коцев: микроваскуларната болест на сърцето е по-честа при млади жени | ИСУЛ

Новини

02.09.2024

д-р Цветан Коцев: микроваскуларната болест на сърцето е по-честа при млади жени

Засяга малките му съдове и се проявява със задух, умора, болки в епигастриума и гадене

В това интервю ще обсъдим едно състояние, за което се говори по-рядко. Това ни дава повод да потърсим професионален коментар относно същността, проявите, терапията, превенцията на микроваскуларната болест на сърцето от д-р Цветан Коцев.

- Д-р Коцев, моля в началото да поясните може ли да се даде ясно и точно определение на микроваскуларната болест на сърцето? В какво се изразява тя?

- Микроваскуларната болест засяга малките съдове на сърцето, разклоненията на основните коронарни артерии. За разлика от последните, които сравнително лесно и точно могат да бъдат диагностицирани с помощта на инвазивни и неинвазивни образни изследвания, малките съдове са обект на по-задълбочена експертиза. Диагнозата се поставя сравнително трудно след категорично изключване на значителна стеноза на коронарните артерии.

- Т.е., касае промените в структурата и функциите на тези по-малки кръвоносни съдчета? Това уврежда ли самите тях, влияе ли по някакъв начин и на сърдечния мускул?

- Да, малките съдове могат да бъдат засегнати както структурно, така и функционално. В първия случай в резултат на фиброза и задебеление на сърдечния мускул се засягат малките капиляри, които в случая не могат да функционират нормално и да доставят нужното количество кислород на сърдечния мускул. Във втория случай при така наречената ендотелна дисфункция е нарушен балансът между веществата, отговарящи за разширението и стеснението на тези съдове в зависимост от нуждите на организма. Крайният резултат е същият, а именно намален приток на кислород и хранителни вещества за сърдечния мускул в съответната зона.

- С какви симптоми се проявяват промените в микроциркулацията?

- Симптомите са същите като при обструктивна коронарна болест, а именно - гръдна болка и задух. За разлика от ОБСТРУКТИВНАТА КОРОНАРНА БОЛЕСТ, която се среща повече при мъже и при възрастни жени, микроваскуларната болест е по-честа при млади жени преди менопауза и се проявява със задух, умора, болки в епигастриума, както и гадене. Общо взето, характерната клинична картина със силна болка зад гръдната кост отстъпва на по-нетипични симптоми на исхемия.

- Какви са причините за възникването на тези микроваскуларни промени? Съвпадат ли напълно или частично с причините за промени в по-големите кръвоносни съдове?

- Всички рискови фактори, водещи до промени в големите съдове, могат да доведат до нарушена функция и на малките съдове. Най-типичните са артериална хипертония, захарен диабет, тютюнопушене и дислипидемия. Други фактори са наднорменото тегло, автоимунни заболявания, както и генетични фактори.

- А как се диагностицира такова състояние? Кое е различното в средствата и методите за установяване на микроваскуларна болест на сърцето?

- Диагнозата е предизвикателство. Необходимо е категорично изключване на значително стеснение на голям коронарен съд. Налага се допълнителна оценка на дадено стеснение, за да се определи дали то е значимо или не. След като се уверим, че проблемът не е в коронарните артерии, са необходими допълнителни изследвания, насочени към микроциркулацията. Тества се потокът на кръв с различни, най-често инвазивни техники, съпроводени с медикаментозно провокиране на съдовото съпротивление. Целта е да се докаже или отхвърли нарушение в проводимостта или регулацията на малките съдове. Необходима е висока експертиза и опит в областта за извършването и интерпретацията на този вид изследвания.

- Каква терапия налага това състояние?

- При вече поставена диагноза ЛЕЧЕНИЕТО ЗАВИСИ ОТ ТОВА дали е регистрирана еднотелна дисфункция и спазъм или не. В първия случай полза биха имали вазодилататори, като нитрати и калциеви антагонисти. Ако проблемът е в проводимостта на малките съдове, по-скоро полза биха имали АСЕ инхибиторите, статините и бета-блокерите. Всички лекарства, необходими за контрол на рисковите фактори дислипидемия, артериална хипертония и захарен диабет, са с полза при заболяването.Тези правила важат и при засягане на коронарните артерии, като при доказана атеросклероза е необходим и антиагрегант.

- Относно ефекта от терапията, има ли значение кога е започнало лечението?

- Колкото по-рано се започне лечение и контрол на рисковите фа ктори, тол кова по-бавна е прогресията на заболяването. Установено е, че исхемичната болест на сърцето, без обструктивна коронарна болест, е свързана с по-висока смъртност. Освен това същите рискови фактори водят и до прогресия на атеросклерозата, развитие на сърдечна недостатъчност и други сърдечносъдови заболявания. Микроваскуларната болест като цяло не е много добре проучена и именно трудната диагноза я прави по-малко популярна. Необходимо е в бъдеще все повече да мислим за нея при високорискови пациенти и такива с персистиращи оплаквания. Друго важно нещо е да се направи добра диференциална диагноза на оплакванията, тъй като има ред причини за гръдна болка. В заключение мога да кажа, че диагнозата е не толкова рядко срещана, колкото сме си мислили доскоро. Препоръките са ми основно към превенцията. Както вече споменах, необходима е висока здравна култура. Още от ученическите години да се говори за здраве, да е ясно кое е вредно и полезно и защо.

Визитка: Д-р Цветан Коцев е специалист по кардиология, с опит и интереси в областта на неинвазивнатадиагностикаи лечение на кардиологични, заболявания - артериална ∙ хипертония, исхемична болест на сърцето, ритъм-. ни и проводни нарушения, сърдечна недостатъчност, дислипидемия. Той е част от екипа на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна ИСУЛ" от 2019 г., като преди това е работил там като доброволец още от трети курс.

Само преди няколко седмици д-р Цветан Коцев придоби Европейска диплома по кардиология след успешно положен изпит, който се провежда от Европейското дружество по кардиология и е унифициран за целия Европейски съюз. Това дава възможност на медика да работи в която и да е кардиологична клиника в Европа. По време на коронавирусната пандемия две години е бил част от едно от ковид отделенията на болницата. Член е на Дружеството на кардиолозите в България; на Българския лекарски съюз; на Европейското дружеството на кардиолозите. Участва в национални и международни конгреси и семинари по специалността.

Автор: Яна БОЯДЖИЕВА - в-к "Доктор"