Новини

Близка на пациент: Лабораторията по микробиология на ИСУЛ ми върна вярата в българската медицина | ИСУЛ

Новини

30.08.2024

Близка на пациент: Лабораторията по микробиология на ИСУЛ ми върна вярата в българската медицина

„Бих искала да изкажа своята искрена благодарност на медицинския екип от Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и най-вече на доц. Росица Вачева, началник на лабораторията, за професионализма и човешкото отношение към съпруга ми и към неговия здравословен проблем“. 




Снимки: Доц. д-р Росица Вачева

Така започва поредното благодарствено писмо, отправено към екипа на нашите бойци на тихия фронт, които не оперират големи тумори, но за сметка на това спасяват човешки съдби и животи.

„От близо 2 години със съпруга ми се борим с вкарана вътреболнична уроинфекция по време на операция. Причинителят й е резистентен на всички антибиотици, прилагани у нас. Посетихме повечето добри клиники и лаборатории в София, ходихме и на изследвания в болница „Анадолу“ в Истанбул. Без резултат. Попаднах на публикация на доц. Вачева за антибиотичната резистентност и след това се свързах с нея. В момента съпругът ми е без бакретий, благодарение на компетентното и сериозно отношение на доц. Вачева“, продължава разказа си Л.А. от София. 

А ние надникваме зад този, често повтарящ се напоследък проблем. „Спомням си много добре този случай“, разказва доц. Вачева, ставаше въпрос за пациент с един бъбрек, приет за лечение на пневмония, резистентна на целия панел антибиотици, с които разполагаме. А човекът беше с един бъбрек, който трябва да се пази.“

След дълги часове търсене в международните картотеки, доц. Вачева (която отговаря за борбата с антибиотичната резистентност на национално ниво у нас) успява да намери изход. Решението се оказва комбинация от два антибиотика, единият от които не се внася в България, но е намерен и доставен за болния мъж.

„Да, този случай звучи по-интересно, но за нас той не е нещо извънредно“, обяснява известният микробиолог и пояснява, че в Лабораторията по клинична микробиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се подхожда с внимание към случая на всеки пациент. „За нас пациентите не са просто резултат – съобщаваме го и край. Ние винаги търсим причината, довело до това състояние. Разпитваме подробно какво е довело даден човек при нас, анализираме, и когато намерим решението, го обсъждаме с пациента, даваме му препоръки и задължително държим връзка, защото лечението е процес“.

Доц. Вачева споделя, че за съжаление и в Лабораторията по микробиология, и в БУЛНОЗО – Асоциацията за контрол и превенция на инфекциите, която оглавява, все по-често се наблюдава тежка антибиотична резистентност. Същевременно малцина са лекарите, особено от доболничната помощ, които преди да изпишат антибиотик, назначават антибиограма. 

„Антибиотичната резистентност е бич за човечеството и хиляди хора умират от инфекции, а не от основното си заболяване. Персоналът на Лабораторията по микробиология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ми върна вярата в медицината в България. Искрено се надявам да има повече лекари като доц. Вачева, които обучават колеги и се борят да не се стига до полирезистентни инфекции в медицинските заведения“, завършва благодарственото си писмо Л.А.

Повече за подхода, който се използва в Лабораторията по микробиология, както и данни за нивото на антибиотична резистентност у нас и в Европа – ТУК.

Източник: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“